*alt_site_homepage_image*
en
lt es pt

Martyno Brako archyvas

Fund group:
Fund protector: Amerikos lietuvių kultūros archyvas ALKA
Fund number: -
Chronological limits: -

Martyno Brako archyvas

1. Klaipėdos krašto atskyrimas 1918 ir prijungimas 1923

Mišraus pobūdžio medžiaga. Iškarpos iš laikraščių, vėlesnių metų Klaipėdos atgavimo paminėjimai, K. Pakšto str. “Amerikos oficialioji nuomonė Lietuvos ribų klausimu 1919 m. (AIDAI, 1959, Nr. 5); žurnalas STUDENTŲ ŽODIS, 1943 kovo Vol. 11 – jame J. Budrio prisiminimai apie Klaipėdos paėmimą; kai kurie memorandumai ir dokumentai.

2. Mažoji Lietuva lietuviškos tremties visuomeninėje veikloje

Medžiaga apie Mažosios Lietuvos Bičiulių draugijas, Tilžės akto, K. Donelaičio, sausio 15-osios d. paminėjimus; šiupinius.

3. 1939, Anschluss

1 vokas – korespondencija (15 vnt.)

2 vokas – Vyriausybės žinios – 5 vnt.

3 vokas – spaudos iškarpos

4. Klaipėdos kraštas po 1939 ir po 1945

Oficiali Vokietijos įstaigų dokumentacija ir komentarai pilietybės suteikimo klausimais, gausios ištkarpos iš vokiškų laikraščių; pasakojimai žmonių, atvykusių į Vakarus iš Klaipėdos krašto; ELTOS informacijos apie padėtį Klaipėdos krašte. 1989 m. žurnalas Jūra.

5. “Kaliningradskaja oblastj”

Iškarpos iš sovietmečiu leistų lietuviškų žurnalų ir laikraščių: Mokslas ir

gyvenimas, Liaudies ūkis, Tiesa, Į laisvę ir kt.

J. G. Herderio bibliotekos biuleteniai (1978-1980) vokiečių kalba – 7 vnt.

Daug kopijų iš laikraščio Das Ostpreußenblatt.

Kopija W. Starlinger knygos GRENZEN DER SOWJETMACHT, 1955.

(P. 287-333).

6. Mažoji Lietuva ir VLIKas Vokietijoje

Susirašinėjimas ir Klaipėdos krašto teisinės ir ekonominės/politinės padėties analizė. Kitų lietuviškų politinių organizacijų (Lietuvių tautinis sąjūdis, Vilniaus krašto lietuvių sąjunga etc.) veikla ir VLIKo vertinimai. G. Sauerveino Mažosios Lietuvos lietuvių tremtinių pirmieji rūpesčiai, Mažosios Lietuvos lietuvių deklaracija, Mažosios Lietuvos lietuvių protestas ir kt. dokumentai. Erdmono Simonaičio kelionė į Ameriką 1954 m. (Atskirame voke) 1951-1952 m. Martyno Brako Dienynas VLIK’e Vokietijoje. (Atskirame voke)

7. Mažoji Lietuva ir VLIKas Amerikoje

Atskirame geltoname voke dvi brošiūros:

- VLIKo grupių komisijos pranešimas

- Į pilnutinę demokratiją

VLIKo Seimo Toronte 1973 m. kalbos, rezoliucijos, ELTOS informacijos, iškarpos iš laikraščių etc.

8. Mažosios Lietuvos rezistencinis sąjūdis

Mažosios Lietuvos rezistencinio sąjūdžio aplinkraščiai – 101 l. Suvažiavimai ir kita veikla iki 1966 m. – 59 l. Suvažiavimai ir su jais susiję reikalai – 168 l. Spauda apie MLRS veiklą, suvažiavimus; korespondencija su P. Šernu. Apie 100 l.

9. Memorandumai JAV kongresui dėl Mažosios Lietuvos ir ACEN raportai

Mažosios Lietuvos Tarybos memorandumas 1954 m., įteiktas State Departamentui Vašingtone. Pro memoria apie E. Simonaičio apsilankymą Vašingtone. Medžiaga apie Lietuvos klausimo svarstymus Amerikos kongrese. Susirašinėjimas Rytprūsių klausimu vokiečių, anglų ir lietuvių kalbomis. Lietuviška ir vokiška spauda Rytprūsių sienų klausimu. Iš buvusios bylos 22 (III) perkelta medžiaga apie Assembly of Captive European Nations – prakalbos, referatai ir East-Central European Papers.

10(I). Mažosios Lietuvos sienos ir revindikacijos dokumentai; studijos, memorandumai

Pro memorijos dėl etnografinių Lietuvos sienų, VLIKo Didysis memorandumas, Memorandum on the restoration Lithuania’s Independence 1950; Lietuva ir Karaliaučiaus kraštas, K. Pakšto, A. Geručio, Z. Ivinskio ir kt. Straipsniai

10(II). Mažosios Lietuvos sienos ir revindikacijos, spauda, žemėlapiai

J. Balio Mažosios Lietuvos sienų koncepcija ir diskusija šia tema;V. Žemaičio dialogas su dr. J. Baliu dėl sienos koncepcijos; VLIKo ir kitų lietuviškų organizacijų diskusijos bei nuomonė dėl Mažosios Lietuvos (Rytprūsių) sienų. Žemėlapiai

11. Lietuvos tyrimo institutas. Studia Lituanica III. Korespondencija:

Budreckis, Gustaitis, Gimbutas, Kaladė, Puzinas, Rėklaitis, Stikliorius, Pėteraitis

12. Klaipėdos kraštas 1923-1939

Simaičio byla; Brožaičio straipsniai; Sandora ir kt. A. Geručio laikraštyje DIRVA 1980-1981 m. išspausdintos knygos apie dr, Dovą Zaunių iškarpos.

13 (I). Mažosios Lietuvos istorijos tyrinėjimai

J. Jakštas. Žvilgsnis į Mažosios Lietuvos Istoriografiją. Pirmas skyrius ir Antras skyrius. Mažosios Lietuvos apgyvendinimas iki XVII amžiaus pabaigos. Ansas Bruožis. Mažosios Lietuvos mokyklos ir lietuvių kova dėl gimtosios kalbos. Friedrich Wilhelm’s I. Colonisationswerk in Lithauen, vor. Die Salzburger Colonie. Die Eroberung Preussens durch die Deutschen von Albert Ludwig Ewald. Kopija lapelio iš Lietuvių enciklopedijos XIII 1958, p. 145. Die Litauer in Preussen und ihre Bestrebungen. Eine historisch-kritische Betrachtrung. VOKAS su jame esančiomis 14 kopijomis. Pagrindiniai Prūsijos ir Ordino laikų pirminiai šaltiniai, sutartys, diplomatiniai dokumentai lotynų, vokiečių, lenkų kalbomis. Sąrašas ant voko. Melno taikos sutarties tekstas 1422 m. Ištraukos iš F. Teznerio Die Slaven ir pan. kopijos.

13 (II). Mažosios Lietuvos istorija: iškarpos iš laikraščių

Atskirame voke – iškarpos iš Ostpreußenblatt (1954-1966). Daug iškarpų iš SVEČIO; kopijos straipsnių iš Lietuvos TSR Mokslų akademijos Mokslo darbų; H. Tamašausko straipsnių serija Donelaičio Lietuva; medžiaga apie dr. J. Zauerveiną. Martyno E. Nauburo straipsnis Kaimiečių švietimas Mažojoje Lietuvoje ir kt.

14. Mažosios Lietuvos at(si)minimas okupuotoje Lietuvoje

Iškarpos iš sovietinės okupacijos metais (paskutinieji XX amžiaus dešimtmečiai) laikraščių ir žurnalų kultūrinio gyvenimo tema. Nemažai medžiagos apie Kristijoną Donelaitį. Taip pat Lietuvos pogrindžio spaudos leidinys Perspektyvos, 1979, Nr. 9. A. Lymanto straipsnis iš SVEČIO – Mažosios Lietuvos idėjos ir jos

praeities atsiminimas okupuotoje Lietuvoje. Kopija. Iš viso lapų 225. Atskirame voke PABIROS apie įvairius Mažosios Lietuvos asmenis

15. Senieji ir Naujieji Prūsai

SENIEJI PRŪSAI – iškarpos iš laikraščių, žurnalų apie senąsias baltų gentis; saugojimo vnt. – 40 Vytauto Bagdonavičiaus etnologijos ir religijos istorijos studija Aukojimas Prūsuose šešiolikto šimtmečio pradžioje; V. Žemaičio Iš Sūduvos – Jotvos - Dainavos praeities – trumpa archeologinė, politiniai išorinė ir kalbinė šio krašto apybraiža. NAUJIEJI PRŪSAI – ištraukos apie Palmaitį, Tolkemitą, prūsų tautos ir kalbos atgaivinimo idėją. Latvių-lietuvių vienybės draugijos medžiaga.

16. Vietovių aprašymas; ūkis; iškarpos iš spaudos

Įvairių autorių straipsneliai apie Karteną, Neringą, Šešupę, Mažosios Lietuvos vietovardžius, gintarą; iškarpos iš spaudos Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros/politikos klausimais rinkinys

17. (I) Iliustracijos; fotografijos; atvirutės

Medžiaga bylos viduje sudėta į vokus, nuotraukų aprašai juose.

17. (II) Iliustracijos; fotografijos; atvirutės

Medžiaga b ylos viduje sudėta į vokus, nuotraukų aprašai juose.

18. Bibliografija; beletristika

Įvairūs asmeninių ir visuomeninių bibliotekų knygų aprašai, Lietuvių bibliografinės tarnybos leidiniai (rankraščiai); Mažosios Lietuvos reikalai tremtinių spaudoje (1945 m. ir vėliau) ir pan. Apie Vydūno teatrą, L. Rėzą, J. Bobrowskį, H. Sudermanną, daug apie K. Donelaitį, jo Metų vertimą į lenkų kalbą, filmą Herkus Mantas ir kt. kultūrinio gyvenimo reiškinius; patarlių rinkiniai. Adomo Brako straipsnelis.

19. (I) Personalijos; raidės A-P

Gelžinis A., Gerutis A., Glažienė A., Glažys M., Glemža J., Grigolaitis J. Ivas A., Jokužaitis H., Jagomastas E., Jankus M., Jankutė Elzė (ir dvi nuotraukos), Jankutė Edė, Jasaitis D., Jurgaitis J., Jurgėla K., Kantas I. Kynastas A., Kunkis V., Kuršaičiai, Kuzmickas St., Lacytis M., Lekšas K., Lokys K., Narbutas M., Puskepalaitis A., Pauperas J., Pitkunigis V., Purvinas M., Pranckus J.

19 (II). Personalijos; raidės R-Ž

Raišukytė M., Reizgys M., Rėklaitis P., Sauga J., Sauerwein, Simonaitis E., Simonaitytė I., Sidzikauskas V., Skėrys F., Stepaitis H., Stikliorius J. Šernai, Šimkus J., Škirpa K., Šlenteris F., Trakiai, Trukanas K., Trumpjonas V. Tumas H., Vainoras St., Vydūnas, Vilgalys R., Zaunius D., Žalkauskas K.

20 (I). Korespondencija

M. Anysas (34), J. Audėnas (127), Augustaitis ir kt. (113), V. Didžys (60), A. Puskepalaitis (116), P. Wörster (35)

20 (II). Korespondencija

A. Regis (219 l.) Likusi korespondencija susegta pagal abėcėlę

20 (III). Korespondencija

Kriaučiūnas,Savickis, Sidzikauskas, Purvinas, Plonaitis, Tolišius, Trakis, Žemaitis, Žalkauskas

21 (I). Korespondencija

Fr. Skėrys, A. Lymantas

21 (II). Korespondencija

Martynas Gelžinis – 1-224 psl. Jonas Stikliorius – 225-542 psl

21 (III). Korespondencija

Banaitis, Gerutis, Endrikaitis, Galvanauskas, Jankutė, Gringauzas, Knopfmileris, Karvelis, Kaminskas, Tautos fondas, Varia, Simonaitis

22 (I). Martyno Brako spaudos kūriniai

Straipsniai įvairiausiomis Rytų Prūsiją ir Mažąją Lietuvą temomis, tų straipsnių ruošiniai, susirašinėjimas dėl jų turinio. Oficiali medžiaga apie Lietuvos tarptautinę padėtį. Autoriaus straipsniai, skirti United Restitution Organization apie Lietuvos tarptautinę padėtį. Straipsnių Keli Rytorūsių vokiečių likimo ir veiklos bruožai serija, publikuota NAUJIENOSE, 1955 m. Žurnalas LIETUVIŲ DIENOS, jubiliejinis M. Brakui skirtas numeris 1987 m. spalio mėn. Kazlo kn. The USSR-German Aggression against Lithuania recenzijakritika. Medžiaga apie jūrų skautus. M. Brako autobiografija.

22 (II). JAV užsienio politikos analizė

JAV užsienio politika Jaltos ir kitų konferencijų metu Mažosios Lietuvos atžvilgiu; visi straipsniai yra giliai išanalizuojami ir pateikiami komentarai. Keletas straipsnių skirta Versalio taikos sutarčiai ir jos pasekmėms. Detaliai nagrinėjama Wudro Wilsono pažiūros ir jų raida. Keletas paties Martyno Brako rišlesnių tekstų. Iš viso – 23 fragmentai.

22 (III). JAV užsienio politika, M. Brako straipsniai ta tema

Martyno Brako kalbos/straipsniai lietuvių ir anglų kalbomis; oficialios deklaracijos; straipsnių JAV užsienio politikos veiksmais kopijos ir jų detali analizė bei komentarai; ACEN (Assembly of Captive European Nations) Reports and Analyses: No 2, No 3. 14 saugojimo vnt.

23. Martyno Brako paskaitos, (pra)kalbos, spaudoje neskelbti rašiniai

Autoriaus tekstuose nagrinėjami labai įvairūs klausimai, nuo geopolitinių iki etnografinių Mažosios Lietuvos istorijos klausimų ir dabartinės padėties analizės, “kultūriniai mainai”, Mažosios Lietuvos santykiai su Lenkija ir pan. Nemažai paskaitų, skaitytų įvairiomis progomis per išeivijos radiją. Bylos apimtis 228 psl.

24 (I). Žurnalai, kuriuose yra išspausdinti Martyno Brako straipsniai

1. DARBAS. Visuomenės mokslų, meno ir literatūros žurnalas. 1960 m.Nr. 1(44)

2. The Baltic Review. 37. October, 1970.

3. The Baltic Review. 38. August, 1971.

4. AIDAI, 1963. Nr. 10.

5. AIDAI, 1974, Nr. 3.

6. LITUANUS. No. 3, September, 1963.

7. LITUANUS, No.2, September 1960.

8. AIDAI, 1974 m., Nr. 8.

9. AIDAI, 1986 m., Nr. 1.

10. AIDAI, 1986 m., Nr. 2.

11. AIDAI, 1986 m., Nr. 3.

24 (II). Martyno Gelžinio studijos

Götingene perrašoma Mažosios Lietuvos istorija; Prof. Mortenseno laiškas Vydūnui; Klaipėdos srities autochtonai; Dr. Gertrud Mortensen ir Mažoji Lietuva; Mažlietuviškųjų genčių etninės sienos Vakaruose; Mortensenų nebaigtasis veikalas apie Mažąją Lietuvą; Klaipėda ordino valdžioje (1252-1525); Kas atplėšė Klaipėdą nuo Lietuvos; Kaip maskoliai naikino Mažąją Lietuvą; Lietuvių Literatūrinė Draugija Tilžėje 1879-1925 m. (nepilnas rinkinys); Ievos Simonaitytės literatūrinė-politinė kūryba. 1981 m. (nepilnas rinkinys) Kai kurios laikraščių iškarpos labai prastos kokybės.

24 (III). Jono A. Stiklioriaus rankraštis Mažoji Lietuva tarptautinėse sutartyse.

Mašinraštis, egz. per kalkę. V. Sidzikauskas. Diplomatijos paraštėje – iškarpos iš laikraščio DIRVA.

25. Vydūnas

Kopija Vydūno veikalo Tauresnio žmoniškumo užtekėjimas (kada karų nebebus), Detmoldas, 1948; J. Stikliorius apie Vydūną (AIDAI, 1978 Nr. 10); medžiaga apie Vydūno fondą, susirašinėjimas ir oficiali medžiaga; Ulos Lachauer Das verlorene Ännchen: Memelland – iš laikraščio Die Zeit, Nr. 14-31 März, 1989. Korespondencija apie jo knygos “700 Jahre…” išleidimo reikalus. Geltoname voke fotografijos ir atvirlaiškiai Vydūnui. Medžiaga apie Adomą Braką (atskirame voke). Nepilnas laikraščio KELEIVIS komplektas.

26. Klaipėdietiška spauda

Originalai ir kopijos 1933 m.laikraščio LIETUVOS KELEIVIS ir jo priedai; fragmentiškai; iš viso 29 vnt.

Registration Of Records Database

Registration